Ο Κέιν έσωσε την Αγγλία από το «στραβοπάτημα»

3' 16" χρόνος ανάγνωσης
Ακούστε το άρθρο

Ο Χάρι Κέιν με δύο γκολ του λύτρωσε την «αναιμική» Αγγλία, στην πρεμιέρα του 7ου ομίλου στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας, απέναντι στη μαχητική Τυνησία (2-1). Νωρίτερα Βέλγιο και Σουηδία πήραν και αυτές τις πρώτες τους νίκες στη διοργάνωση.

Στο Βόλγκογκραντ η Αγγλία μπήκε επιθετικά μόνο για ένα ημίχρονο, ενώ «χάθηκε» στο β΄ μέρος. Μόλις στο 5΄ είχε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Λίνγκαρντ πάσαρε στον αμαρκάριστο Στέρλινγκ, που προ κενής εστίας έμπλεξε τα πόδια του και έστειλε την μπάλα άουτ. Στη συγκεκριμένη φάση ο τερματοφύλακας των Τυνήσιων, Μουέζ Χασέν, χτύπησε στον ώμο του. Εξι λεπτά αργότερα, έπειτα από το κόρνερ του Ασλεϊ Γιανγκ, ο Στόουνς με μια καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας των Τυνήσιων, αλλά ο Χασέν έκανε μια εντυπωσιακή επέμβαση. Στη συνέχεια, όμως, ο Χάρι Κέιν πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε, κάνοντας το 1-0. Στο 15ο λεπτό, ο 23χρονος τερματοφύλακας της Τυνησίας με πρόβλημα στον ώμο αναγκάστηκε να παραχωρήσει τη θέση του στον Μπεν Μουσταφά.

Η απάντηση από τους Αφρικανούς ήρθε στο 35΄ όταν και ο Σάσι σκόραρε με πέναλτι για την ισοφάριση. Σε μία ακόμη ευκαιρία του Λίνγκαρντ, ο άσος της Γιουνάιτεντ «τσίμπησε» την μπάλα αλλά εκείνη δεν του έκανε το χατίρι, καθώς βρήκε το δοκάρι και πέρασε άουτ. Η Αγγλία προσπάθησε όντας φλύαρη να βρει χώρους στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας την μπάλα στην κατοχή της, ψάχνοντας για το γκολ της νίκης μέχρι και το 90΄. Στις καθυστερήσεις το κόρνερ του Τρίπιερ έφερε κόσμο στην περιοχή και η κεφαλιά του αρχηγού Κέιν διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Τυνησία: Χασέν (15΄ Μπεν Μουσταφά), Μεριάχ, Σ. Μπεν Γιουσέφ, Μπρον, Μααλούλ, Σκιρί, Μπαντρί, Σασί, Φ. Μπεν Γιουσέφ, Καζρί (85΄ Καλιφά), Σλιτί (74΄ Μπεν Αμόρ).

Αγγλία: Πίκφορντ – Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ – Τρίπιερ, Ντέλε Αλι (80΄ Λόφτους – Τσικ), Χέντερσον, Λίνγκαρντ (93΄ Ντάιερ), Γιανγκ – Στέρλινγκ (68΄ Ράσφορντ), Κέιν.

Στην πρώτη συμμετοχή του σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, ο Παναμάς άντεξε μόλις ένα ημίχρονο κόντρα στο Βέλγιο, καθώς ηττήθηκε με 3-0 για το πρώτο παιχνίδι του έβδομου ομίλου, στο Σότσι. Παρά το γεγονός πως στο πρώτο 45λεπτο η ομάδα του Μαρτίνεθ είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες, δεν μπόρεσε να βρει το γκολ.

Η ανωτερότητα των «κόκκινων διαβόλων» επιβεβαιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Μόλις δύο λεπτά μετά το ξεκίνημα του β΄ μέρους, το Βέλγιο με το καταπληκτικό σουτ στην κίνηση του Μέρτενς έκανε το 1-0. Από εκείνο το σημείο, το Βέλγιο έμοιαζε πιο «σίγουρο», δυνατό και αποτελεσματικό. Στο διάστημα μεταξύ 65ου και 75ου λεπτού σκόραρε δύο φορές με τον Λουκάκου, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε τις εντυπωσιακές ασίστ των Ντε Μπρούινε και Αζάρ. Το τελευταίο τέταρτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Βέλγιο: Κουρτουά, Βερτόνγκεν, Αλντερβάιρελντ, Μπογιάτα, Μενιέ, Βίτσελ (90΄ Τσαντλί), Ντε Μπρούινε, Καράσκο (72΄ Ντεμπελέ), Αζάρ, Μέρτενς, Λουκάκου.

Παναμάς: Πενέδο, Μουρίγιο, Εσκομπάρ, Τόρες, Γκόμες, Πέρες (80΄ Τεχάδα), Μπαρσένας (63΄ Γκ. Τόρες), Κούπερ, Ντέιβις, Γκοδόι, Ροδρίγκες (63΄ Ντίας).

Στον δεύτερο αγώνα του έκτου ομίλου, η Σουηδία του Μάρκους Μπεργκ δυσκολεύθηκε κόντρα στη Ν. Κορέα αλλά εν τέλει πήρε το ποθητό αποτέλεσμα με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Αντρέας Γκράνβιστ από την άσπρη βούλα στο 65΄. Για τρίτη φορά στη διοργάνωση, το VAR… πήρε την απόφαση για το πέναλτι. Ο Μάρκους Μπεργκ είχε δύο μοναδικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ για την ομάδα της Σουηδίας, αλλά ο Νοτιοκορεάτης τερματοφύλακας Τσο απέκρουσε ενστικτωδώς. Στο 91΄ η Ν. Κορέα απείλησε με κεφαλιά του Χουάνγκ Χι-Tσαν αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Σoυηδία: Ολσεν, Αουγκούστινσον, Γράνκβιστ, Γιάνσον, Λούστιγκ, Κλάεσον, Λάρσον (81΄ Σβένσον), Εκνταλ (71΄ Χίλιεμαρκ), Φόρσμπεργκ, Τοϊβόνεν (77΄ Τελίν), Μπεργκ.

Νότια Κορέα: Γιο, Λι, Γιανγκ, Κιμ Γιουνγκουόν, Παρκ (28΄ λ. τραυμ. Κιμ Μινού), Λι, Κι, Κου (72΄ Λι Σεουνγού), Χουάνγκ, Κιμ Σινούκ (66΄ Γιουνγκ Γου), Σον.

Η σκυτάλη περνάει σήμερα στον όγδοο και τελευταίο όμιλο, όπου η Κολομβία αντιμετωπίζει την Ιαπωνία (15.00) και η Πολωνία τη Σενεγάλη (18.00). Η αυλαία της ημέρας πέφτει με την αναμέτρηση της Ρωσίας κόντρα στην Αίγυπτο (21.00) για τη δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου. Ο Μοχάμεντ Σαλάχ αναμένεται να αγωνιστεί απέναντι στη διοργανώτρια.