Ενα ημίχρονο έφτανε για το Βέλγιο κόντρα στον Παναμά

2' 9" χρόνος ανάγνωσης
Ακούστε το άρθρο

Ο Παναμάς άντεξε μόλις ένα ημίχρονο κόντρα στο Βέλγιο καθώς ηττήθηκε με 3-0 για το πρώτο παιχνίδι του έβδομου ομίλου στο Σότσι.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, η ομάδα του Μαρτίνεζ ήθελε να επιβάλει τον ρυθμό της με κατοχή της μπάλας και καταιγιστική πίεση.

Οι Βέλγοι είχαν ανεβάσει ψηλά την αμυντική τους γραμμή, ενώ οι Παναμέζοι περίμεναν τους αντιπάλους τους κάτω από το κέντρο, προσπαθώντας να απειλήσουν στην αντεπίθεση. Μόλις στο έβδομο λεπτό, ύστερα από φανταστική ενέργεια του Εντεν Αζάρ, ο τερματοφύλακας του Παναμά, Χαΐμε Πενέδο είπε «όχι» στο σουτ του Μέρτενς με μια εντυπωσιακή επέμβαση. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο αρχηγός και στόπερ του Παναμά, Ρ. Τόρες, έκανε ένα τεράστιο λάθος, ουσιαστικά πασάροντας την μπάλα στον σταρ του Βελγίου Αζάρ, ο οποίος δεν το εκμεταλλεύτηκε, σπαταλώντας την ευκαιρία.

Ο 32χρονος αμυντικός του Παναμά πήρε το… αίμα του πίσω με καθοριστική παρέμβαση στην συρτή σέντρα του Κέβιν Ντε Μπρούινε λίγα λεπτά αργότερα. Για τα επόμενα δεκαπέντε λεπτά, το Βέλγιο είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν έβρισκε χώρους να απειλήσει. Από το 35ο λεπτό μέχρι και το 45’ οι Βέλγοι είχαν απανωτές ευκαιρίες με τον Μέρτενς, τον Λουκάκου και τον Αζάρ να απειλούν, αλλά ο Πενέδο κρατούσε το «μηδέν» με σπουδαίες επεμβάσεις.

Η ανωτερότητα των «κόκκινων διαβόλων» επιβεβαιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Μόλις δύο λεπτά μετά το ξεκίνημα του β’ μέρος, το Βέλγιο με το καταπληκτικό σουτ στην κίνηση του Μέρτενς έκανε το 1-0. Ο άσος της Νάπολι δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Πενέδο ο οποίος βρισκόταν σε κακή θέση κάτω από την εστία του. Ο Παναμάς όμως δεν παρέδωσε τα όπλα του. Στο 55’ είχε μια μοναδική ευκαιρία με τον Μουρίγιο για την ισοφάριση, αλλά ο Κουρτουά τον σταμάτησε στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Από το 60’ και μετά οι Βέλγοι ξεκίνησαν να ξανά πιέζουν και να κλείνουν τον αντίπαλό τους στο μισό γήπεδο. Η ποιότητα των ποδοσφαιριστών του Μαρτίνεζ καρποφόρησε για δεύτερη φορά στο 68’ όταν και έγινε το 2-0 με τον Λουκάκου. Υστερα από την εναλλαγή του Αζάρ και του Ντε Μπρούινε, ο άσος της Μάντσεστερ Σίτι με εξωτερικό φάλτσο έβγαλε μια υπέροχη σέντρα στον Λουκάκου που σκόραρε με κεφαλιά.

Με μια κάθετη μπαλιά του Αζάρ, ξανά ο Λουκάκου, με ωραίο σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το τρίτο του Βελγίου (75’). Τα τελευταία 15 λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τους νικητές να έχουν φάσεις και για ένα τέταρτο γκολ.

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Βερτόνγκεν, Αλντερβάιρελντ, Μπογιάτα, Μενιέ, Βίτσελ (90' Τσαντλί), Ντε Μπρόινε, Καράσκο (72' Ντεμπελέ), Αζάρ, Μέρτενς, Λουκάκου.

Παναμάς (Ερνάν Νταρίο Γκόμες): Πενέδο, Μουρίγιο, Εσκομπάρ, Τόρες, Γκόμες, Πέρες (80' Τεχάδα), Μπαρσένας (63' Γκ. Τόρες), Κούπερ, Ντέιβις, Γκοδόι, Ροδρίγκες (63' Ντίας).