Αλμα τελικού από τη Λίβερπουλ

1' 36" χρόνος ανάγνωσης
Ακούστε το άρθρο

Μια μανιασμένη Λίβερπουλ, βγαλμένη από τις πιο ένδοξες σελίδες της μεγάλης ιστορίας της, είχε κλείσει για 80 λεπτά θέση στον τελικό του Κιέβου (26 Μαΐου) στο Τσάμπιονς Λιγκ, όμως σε έναν ημιτελικό και με αντίπαλο τη Ρόμα, δεν επιτρέπονται… υπεροψίες. Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν με 5-0, όμως οι Ρωμαίοι μέσα σε 4 λεπτά άφησαν μια χαραμάδα πρόκρισης για τη ρεβάνς της Ρώμης, γράφοντας το τελικό 5-2.

Στημένη αριστοτεχνικά από τον Κλοπ, η Λίβερπουλ πήρε από την αρχή του αγώνα τα ηνία της αναμέτρησης, με κατοχή, πίεση και ανάκτηση της μπάλας σχεδόν… έξω από τη μεγάλη περιοχή των Ρωμαίων. Τι έλειπε; Ενας παίκτης να κάνει τη διαφορά στον ημιτελικό. Κι αυτός δεν ήταν άλλος από τον «αφηνιασμένο» Μοχάμεντ Σαλάχ.

Ο Αιγύπτιος άσος, αφού είδε τον Μανέ να χάνει κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, ανέλαβε δράση και στο 36' με φαλτσαριστό σουτ μέσα από την περιοχή, σημείωσε ένα από τα ομορφότερα γκολ της χρονιάς, στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί «Γ» του Αλισον Μπέκερ.

Η Ρόμα ανέβηκε για την ισοφάριση και η λίβερπουλ βρήκε το χώρο που ήθελε. Ο Φιρμίνο με κάθετη πάσα βρήκε τον Σαλάχ ο οποίος πλάσαρε υποδειγματικά στο 45' για το 2-0. Κι εκεί που η Ρόμα βγήκε στο β' ημίχρονο για να απαντήσει, ο Αιγύπτιος σε ρόλο δημιουργού πήρε τη μπάλα από δεξιά και με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Μανέ που πλάσαρε σωστά στο 56' για το 3-0. Εξι λεπτά μετά και με τη Ρόμα στο… καναβάτσο, ξανά ο Σαλάχ από δεξιά έκανε το ίδιο αλλά με αποδέκτη τον Φιρμίνο που σημείωσε το 4-0.

Ακόμη ένα χτύπημα ήρθε στο 69' πάλι από τον Φιρμίνο για το 5-0 και κάπου εκεί η Λίβερπουλ νόμισε ότι ο αγώνας έληξε…

Με δύο χτυπήματα… ακριβείας, στο 81' (υπέροχο πλασέ Τζέκο) και στο 85' (εκτέλεση πέναλτι του Περότι), η Ρόμα άφησε κάποιες ελπίδες πρόκρισης για τη ρεβάνς, καθώς θα χρειαστεί ακόμη ένα μικρό θαύμα, όπως με τη Μπαρτσελόνα. Αλλο 5-0, άλλο 5-2. Δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο.