Ευρωλίγκα: Πικρό φινάλε για Παναθηναϊκό

3' 45" χρόνος ανάγνωσης
Ακούστε το άρθρο

Υπομονή και επιμονή για να επιστρέψει ο Παναθηναϊκός Superfoods σε ευρωπαϊκό φάιναλ φορ, ύστερα από 5 «πέτρινα» χρόνια, είναι αναγκασμένοι να κάνουν, αντίστοιχα, οι φίλαθλοι και η διοίκησή του, καθώς η Φενέρμπαχτσε νίκησε 79-61 και στον τρίτο αγώνα των πλέι οφ έκανε «σκόνη και θρύψαλα» το ελληνικό πλεονέκτημα έδρας και «έπνιξε» στον Βόσπορο τις τελευταίες «πράσινες» ελπίδες.

Στη μετά Διαμαντίδη εποχή και ενώ η οικονομική επένδυση της διοίκησης ήταν η μεγαλύτερη της τελευταίας τετραετίας με 6 μεταγραφές (5 Αμερικανοί και Μπουρούσης), η αλλαγή προπονητή έγινε στην αρχή της περιόδου (Πασκουάλ αντί Πεδουλάκη) και οι «πράσινοι» έπαιξαν με πλεονέκτημα έδρας, ο ευρωπαϊκός απολογισμός, χωρίς νίκη στα πλέι οφ, είναι απόλυτα ίδιος με πέρυσι. Καμία πρόοδος. Γιατί, σε αυτούς τους 7 μήνες παρουσίας του Πασκουάλ στον πάγκο, οι εξαιρετικές μονάδες που είχαν πληγώσει πέρυσι τον Παναθηναϊκό, ως αντίπαλοί του, δεν έδειξαν ποτέ την εικόνα ομάδας.

Χθες, οι «πράσινοι» ισορρόπησαν το παιχνίδι μετά την κακή αρχή που έκαναν (11-4) και μέχρι το 15΄ αναπτέρωσαν το ηθικό τους προηγούμενοι μέχρι και με 4 πόντους (18-22), αλλά παρουσίασαν ξανά επιθετικές αδυναμίες. Μπορεί να περιόρισαν δραστικά τον Μπογκντάνοβιτς, να είχαν 7 περισσότερες επιθέσεις από τη Φενέρ, να υπέπεσαν σε 4 λάθη έναντι 8 των γηπεδούχων, αλλά στο τέλος του α΄ ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός Superfoods «κυνηγούσε» σε απόσταση 7 πόντων. Οι επιθετικές επιλογές του «τριφυλλιού» ήταν από την περιφέρεια (5/24 τρίποντα), σε αντίθεση με την τουρκική ομάδα που παρήγε σκορ κοντά στο αντίπαλο καλάθι, ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ουσιαστικά ο Παναθηναϊκός έπαιξε το τελευταίο χαρτί του στη φετινή Ευρωλίγκα, με μηδενική βοήθεια και συνεισφορά σε άμυνα και επίθεση από τη θέση του πλέι μέικερ και του σέντερ. Ο μεν Καλάθης απογοήτευσε και τους πιο πιστούς υποστηρικτές του, ενώ ο Μπουρούσης αποδείχτηκε εκτός κλίματος και ο Πασκουάλ δεν τον εμπιστεύτηκε περισσότερο από τρία λεπτά συμμετοχής…

Η απουσία δημιουργού στην επίθεση ανάγκαζε τους Αμερικανούς παίκτες της ελληνικής ομάδας να καταναλώνουν ξανά την ενέργειά τους σε ατομικές προσπάθειες, διεισδύσεις και σουτ, που αποτέλεσαν ανορθόδοξο τρόπο για να απειλήσουν περισσότερο τη Φενέρμπαχτσε στο δεύτερο ημίχρονο. Γι’ αυτόν τον λόγο ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την ομάδα του Ομπράντοβιτς, που έμεινε χωρίς σκορ για πεντέμισι λεπτά και όχι μόνο διατήρησε το προβάδισμα του σκορ (44-37 στο 27΄), αλλά άρχισε την τελευταία περίοδο στο συν 10 (52-42).

Αντί της ύστατης προσπάθειας και αντεπίθεσης, όταν η «κλεψύδρα» είχε γυρίσει ανάποδα και ο χρόνος κυλούσε υπέρ της Φενέρ, ο Παναθηναϊκός πελαγοδρόμησε πάνω στο παρκέ και κατέρρευσε. Χαρακτηριστική ήταν η φάση της απώλειας της μπάλας από τον Καλάθη και του τριπόντου που σημείωσε ο Μπογκντάνοβιτς στο 33΄ (60-44), που άνοιξε διάπλατα τον δρόμο πρόκρισης για το τρίτο συνεχόμενο φάιναλ φορ της Φενέρ στην 4χρονη θητεία του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Ούντο 10, Μαχμούτογλου, Αντιτς, Μπογκντάνοβιτς 10 (2), Μπένετ, Σλούκας 6 (1), Νάναλι 12 (3), Βέσελι 6, Κάλινιτς 10 (1), Ντίξον 13 (4), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 10 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 12, Νίκολς, Ρίβερς 16 (3), Τζέιμς 8, Φώτσης 4, Παππάς 1, Φελντέιν 6 (1), Γκιστ 7, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης, Καλάθης 5 (1).

Αμεση απάντηση θέλει ο Ολυμπιακός

Με την αυτοπεποίθηση των νικών που πέτυχε σε οκτώ εκτός έδρας παιχνίδια της πρώτης φάσης στην Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει σήμερα (19.30) για τρίτη φορά την Εφές και θέλει να αποδείξει ότι η ήττα του δεύτερου αγώνα ήταν «παρένθεση» που θα «κλείσει» άμεσα, με νίκη και ανάκτηση του πλεονεκτήματος της έδρας. «Ακόμα κι αν είχαμε πετύχει το 2-0, πάλι για νίκη θα παίζαμε στον τρίτο αγώνα. Θα θέλαμε τουλάχιστον μία νίκη για να μην οδηγηθεί η σειρά σε πέμπτο παιχνίδι. Η Εφές είναι μία ομάδα με ταλέντο και παίζει πάρα πολύ καλά στην έδρα της, αλλά συνολικά είμαστε καλύτερη ομάδα και μας αξίζει να προκριθούμε, εφόσον το αποδείξουμε και στο γήπεδο. Εννοείται ότι δεν αρκούν τα λόγια και όσα έχουμε κάνει κατά τη διάρκεια της χρονιάς» είπε ο Γιώργος Πρίντεζης, ενώ ο προπονητής του, Γιάννης Σφαιρόπουλος υπογράμμισε ότι οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετωπίζουν με ψυχραιμία και ηρεμία τους δύο επόμενους αγώνες στην Κωνσταντινούπολη. «Στα πλέι οφ όλα γίνονται. Υπάρχουν παιχνίδια που θα χάσεις και παιχνίδια που θα νικήσεις. Αυτό που έχει σημασία είναι να είμαστε συγκεντρωμένοι. Ξέρουμε τον τρόπο για να παίζουμε εκτός έδρας. Δεν νομίζω ότι η Εφές έχει μείνει στην ισοφάριση και γνωρίζουν πως ο Ολυμπιακός είναι μία πολύ καλή ομάδα και μπορεί να νικήσει στην έδρα τους». Πριν από το εναρκτήριο τζάμπολ θα κριθεί η συμμετοχή του Μιλουντίνοφ, με τις περισσότερες πιθανότητες να είναι θετικές.

• Με πρόστιμο τιμώρησε η Ευρωλίγκα τον Ολυμπιακό (6.500 ευρώ) και τον Παναθηναϊκό Superfoods (11.000) για τη συμπεριφορά των φιλάθλων στη δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ.