Κύπελλο: «Αλωσε» την έδρα του Ολυμπιακού η ΑΕΚ

2' 25" χρόνος ανάγνωσης
Ακούστε το άρθρο

Η ΑΕΚ επικράτησε του Ολυμπιακού με 1-2 στο Καραϊσκάκη το βράδυ της Μεγάλης Πέμπτης. Ένα αποτέλεσμα που της δίνει προβάδισμα πρόκρισης τον τελικό. Η ρεβάνς στο ΟΑΚΑ θα διεξαχθεί την Τετάρτη 26 του μηνός. Ο Τάκης Λεμονής αποφάσισε να εμπιστευτεί το νέο «αίμα», δίνοντας θέση στο αρχικό σχήμα τόσο στον Παναγιώτη Ρέτσο στο αριστερό άκρο της άμυνας όσο και στον Θανάση Ανδρούτσο, ο οποίος προτιμήθηκε δίπλα στον Ρομαό. Για την κορυφή της επίθεσης ο Καρντόσο κέρδισε στο νήμα τον Ανσαριφάρντ. Όσο για τις υπόλοιπες θέσεις, ο τεχνικός των «ερυθρόλευκων» δεν έκρυβε κάποια έκπληξη. Εκτός 18αδας έμειναν οι Μπουχαλάκης και Μανθάτης.

Από την πλευρά του ο Μανόλο Χιμένεθ αποφάσισε να μη ρισκάρει με την αρχική ενδεκάδα, επιλέγοντας σύστημα 4-4-1-1. Η επιλογή του Τσιγκρίνσκι απέδειξε πως ο Ισπανός τεχνικός θεώρησε ότι ο έμπειρος κεντρικός αμυντικός ήταν απόλυτα έτοιμος για έναν αγώνα υψηλότατων απαιτήσεων. Τοποθετώντας στα άκρα τους Πατίτο και Χριστοδουλόπουλο ήθελε να βάλει ταχύτητα στο παιχνίδι της ομάδας του, δίνοντας ελευθερία κινήσεων στον Μάνταλο για να αλλάζει θέση με τον Αραούχο. Εκτός 18άδας έμεινε ο Ρόναλντ Βάργκας.

Με τη σέντρα, ο αγώνας κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών, αφού οι φάσεις και το πάθος περίσσευαν. Οι παίκτες των γηπεδούχων μπήκαν με το πόδι στο «γκάζι» και μόλις στο 1ολεπτό, ο Ρέτσος είχε δοκάρι με σέντρα σουτ. Αλλά η ΑΕΚ «πάγωσε» το Φάληρο με το γκολ του Αραούχο στο 6’. Μάλιστα, στα επόμενα λεπτά πίεσε αναζητώντας ένα δεύτερο γκολ, χάνοντας στο 11’ σημαντική ευκαιρία με τον Μάνταλο. Στο 14’ οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν με τον Φιγκέιρας και έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου επέβαλαν το ρυθμό τους. Χάρη στις εμπνεύσεις του κορυφαίου παίκτη τους, του Μάρκο Μάριν έδειχναν ανά πάσα στιγμή ικανοί για να απειλήσουν. Ο Γερμανός είχε δοκάρι στο 22’, ενώ στο 41’ χάθηκε διπλή ευκαιρία από τους Ρομαό και Φορτούνη.

Στο δεύτερο ημίχρονο και έως το 60’ ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο, δίχως να απειλήσει. Εν συνεχεία, η ΑΕΚ ανέβασε τις γραμμές της, φθάνοντας σε δεύτερο γκολ με τον Πατίτο στο 64’. Στο επόμενο λεπτό ο Σεμπά έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Αλλά οι παίκτες του Χιμένεθ με την ψυχολογία στο ζενίθ, αναζήτησαν και τρίτο γκολ, με τον Καπίνο να λέει «όχι» πραγματοποιώντας αποτελεσματικές επεμβάσεις.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Ρομαό, Ανδρούτσος (46’ Καμπιάσο), Σεμπά, Φορτούνης, Μάριν (79’ Μάρτινς), Καρντόσο (61’ Ανσαριφάρντ).

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Ντίντακ, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Γιόχανσον, Σιμόες, Χριστοδουλόπουλος (88’ Μπακασέτας), Πατίτο (74’ Γαλανόπουλος), Μάνταλος (81’ Αραβίδης), Αραούχο.

Επίθεση σε ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού

Επίθεση από δυνάμεις της αστυνομίας δέχθηκαν ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού, όπως κατήγγειλαν άνθρωποι των «ερυθρόλευκων» μετά το τέλος του ημιτελικού με την ΑΕΚ. Υποστήριξαν πως δυνάμεις των ΜΑΤ χτύπησαν στα αποδυτήρια τον Καπίνο, τον Ρέτσο, τον Νικολάου και τον Ανδρτούτσο. Mάλιστα από τον Ολυμπιακό τόνισαν πως δέχθηκαν επίθεση μέχρι και οι φροντιστές της ομάδας, όπως ο Δημήτρης Καραπιπέρης. Οι καταγγελίες πήραν και επίσημη μορφή μέσω των δηλώσεων του διευθυντή επικοινωνίας Κώστα Καραπαπά. Οι ιθύνοντες των «ερυθρόλευκων» πρόκειται να υποβάλουν μηνύσεις κατά παντός υπευθύνου.